EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Geçmişe Yolculuk

EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Geçmişe Yolculuk

EURO 2020’nin başlamasına artık günler kaldı ve Avrupa’da heyecan giderek artıyor. Bilindiği üzere 11 Haziran ve 11 Temmuz tarihleri arasında 17. kez düzenlenecek olan bu turnuvaya 24 ülke takımı katılım sağlayacak. EURO 2020 öncesi geçmişe dönüş yolculuğu bu yazımızda.

Bu büyük turnuva öncesinde özellikle futbolseverler, öncesi Avrupa Futbol Şampiyonaları ile ilgili araştırmalar yapmaya başladı. Bu turnuva ilk kez nerede, hangi takımın ev sahipliğinde, hangi yılda gibi konular merak konusu oldu. Bu haberde ise daha önce düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonaları ile ilgili önemli bilgiler okuyucular için hazırlandı. Bu yazımızda EURO 2020 öncesi Avrupa Şampiyonasına yolculuğa çıktık.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İlkleri Part 1

Avrupa Futbol Şampiyonası ilk kez 1960 yılında düzenlendi. İlk düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’na ise Fransa ev sahipliği yapt. 1960 yılında ve Fransa’da düzenlenen ilk Avrupa Futbol Şampiyonası’nı ise Sovyetler Birliği kazandı. 1960 yılında ve Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ilk maçı ise Fransa ve Yugoslavya arasında oynanadı. Avurpa Futbol Şampiyonası’nda ilk gol atan takım ise turnuvanın ilk maçında Fransa’ya karşı mücadele eden Yugoslavya oldu.

EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Geçmişe Yolculuk

Avrupa Futbol Şampiyonları tarihinde ilk kez galibiyet alan takım Yugoslavya olurken; yine aynı şekilde ve aynı maçta şampiyona tarihinde ilk kez mağlubiyet alan takım Fransa olmuş oldu. EURO 2020’de nasıl bir performans bizi bekliyor, hangi ülkeler başarılarına başarı ekleyecek ve en olacaklar merak ediliyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İlkleri Part 2

1960 yılında Fransa’da düzenlenen ilk Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk golü atan futbolcu Yugoslavya Milli Futbol Takımı’ndan Milan Galic oldu.

Öte yandan Avrupa Futbol Şampiiyonları tarihinde ilk kez gol yiyien kaleci ise Fransa Milli Futbol Takımı’ndan kaleci Georges Lamia oldu. Bunların yanı sıra Avrupa Futbol Şampiyonları tarihinde ilk kez kırmızı kart gören futbolcu, 1968 yarı finalinde İngiltere ve Yugoslavya arasında oynanan maçta İngiltere forması giyen Alan Mullery oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk kez bir maç yöneten hakem ise EURO 1960’da Fransa ve Yugoslavya arasındaki maçı yönetecen Belçikalı Gaston Grandain olmuştu. Son olarak Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde ilk kez kırmızı kart gösteren hakem, EURO 1968’de yarı final turunda İngiltere ve Yugoslavya arasındaki maçı yöneten İspanyol Jose Maria Ortiz olmuştu. EURO 2020 heyecanı hem ülkeler hem de taraftarlar için daha da heyecanlandı ve herkes merakla bekliyor.