Çekya Euro 2020 Değerlendirmemize Yeni Bir Soluk

Euro 2020 Çekya Değerlendirmemize Yeni Bir Soluk

Çekya’nın EURO 2020 yolculuğu. Eski günlerine ne kadar yakınlar? Bu soruyu sorduğumuzda eski günleri hangi turnuva üzerinden başlattığımız Çekya’yı doğru anlayabilmemiz adına önem kazanıyor. Milli takımımızla 2008 Avrupa Şampiyonasında karşılaştığı ve dramatik bir mağlubiyete uğradığı tarihi mi baz almalıyız, 1976’da Çekoslovakya olarak şampiyon olduğu turnuvayı mı veya 1996’da oynadıkları final ve 2004’te oynadıkları yarı finali mi?

Çekoslovakya dağıldı, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak iki ayrı devlet haline geldi, Çek Cumhuriyeti “Çekya” ismini aldı ama bir şey hiç değişmedi.

Euro 2020 Çekya Değerlendirmemize Yeni Bir Soluk

EURO 2020’de İstikrarlı Hayal Hakikattir

Çekya, final oynadıkları 1996’dan bu yana Avrupa Şampiyonalarına istikrarlı bir şekilde katıldı ve 6 turnuvada bir kez yarı final iki kez de çeyrek final oynama başarısını yakaladı. Turnuvanın Cristiano Ronaldo ile birlikte en golcü oyuncusu olan Patrick Schick ve bu sene West Ham’da inanılmaz bir oyun oynayan Tomas Soucek’in liderlik ettiği takım, üçüncü olarak gruptan çıktığında rakipleri eski günlerini aramasına rağmen çok ciddi bir hücum oyunu oynayan Hollandaydı.

İfade etmek gerekir ki elinizde Patrick Schick gibi bir oyuncu varsa sizin de hücum konusunda gücünüz yadsınamaz. Schick, De Ligt’in kırmızı kart gördüğü pozisyonda öyle koşular atarak rakibini rahatsız etti ki De Ligt’e topu eliyle savurmaktan başka çare bırakmadı.

Sonrasında zaten tamamen çöken Hollanda defansı deyim yerindeyse hallaç pamuğu gibi atan Çekler, 52 binden fazla seyircinin izlediği maçta Hollanda’yı perişan etti ve çeyrek finalde Danimarka ile eşleşti.

Euro 2020 Çekya Değerlendirmemize Yeni Bir Soluk

Potansiyelden Daha Fazlası

Çeyrek final müsabakaları belli olmadan önce futbolseverlere kadrosuna göre en iyi iş yapan iki takımı eşleştirin dense yine bu iki takım yine karşılaşırdı.

Oynadıkları futbol, istekleri ve tempolarıyla çok zevk veren iki takımdan o gün daha iyi olan Danimarka kazandı ve taraflı tarafsız herkesin aklında güzel kalacak bir maç oynandı.

Çekya, bu oyun anlayışı ve mütevazı tavrıyla devam ettiği sürece her zaman çeyrek finallerin daha ilerisinin adaylarından biri olacak. Akıllıca ve kendilerini bilerek oynadıkları oyuna özel birkaç oyuncunun eklenmesiyle ortaya koydukları bunun en temel göstergesi.