Euro 2020 Hırvatistan Eleştirileri Yerinde Mi

Euro 2020 Hırvatistan Eleştirileri Yerinde Mi

2018 Dünya Kupasının Finalisti Hırvatistan, Euro 2020’de de mümkün olduğu kadar ileri gitmeyi umuyordu. İskoçya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti ile oluşturdukları grupta futbolseverlerin beklentisi İngiltere’nin gerisinde gruptan çıkmasıydı ve Hırvatlar bu beklentiyi yerine getirdi.

Turnuvanın en zevkli maçlarından biri olan İspanya müsabakasında da 3-1 geriye düştükten sonra 85’te Orsic, 90+2’de Pasalic’in attığı gollerle bir mucize ateşinin fitilini yakan ekip, uzatmalarda ise İspanya karşısında dayanamadı ve Hırvatistan turnuvaya veda etti.

Euro 2020 Hırvatistan Eleştirileri Yerinde Mi

EURO 2020’de Eski Günler

Bilhassa 2018 Dünya Kupası finaliyle rüştünü ispatlayan ekibin, her ne olursa olsun çok önemli bir takım olduğunu söylemek mümkün. Savunmada Lovren, Vida, Vrsajlko, orta sahada efsane oyuncu Modric, İnter’de harika sezon geçiren Brozovic ve önemli oyuncu Kovacic’e hücumda eşlik eden Ante Rebic…

Tüm teknik direktörlerin rüyası olabilecek bu kadro için herkesin öngörüsü tehlikeli olabilecekleri ama Mandzukic’in yokluğunu arayacakları oldu. 3 sene içinde ne olduğunu anlamak güç ama Hırvatistan’ın bir kan kaybı yaşadığını söylemek de yanlış olmayacak.

Euro 2020 Hırvatistan Eleştirileri Yerinde Mi

Düşen Takvim Yaprakları

Hırvatistan, kısa bir süre içerisinde veya en azından 2022 yılında oynanacak Dünya Kupası için gereken gücü toplayabilir mi bunu bilmek güç. Ancak onlar için daha önemli olan başka bir sorun var. Hırvatların kadrosu ve özellikle önemli oyuncuları artık ciddi bir yaşa geldiler.

Modric’in 36, Vida’nın 33 yaşında, Perisic’in 32 yaşında olduğunu ve bunlara zaten çok da verimli olmayan hücum hattının da yaşlanacağını hesap ettiğimizde Hırvatların sıkıntı yaşaması oldukça mümkün. Bu noktada Euro 2020’nin 2021 senesinde oynanmış olması onlar için bir avantaj sayılabilir.

Takım neleri yapıp neleri yapamadığını gördüğü ve Dünya Kupası’na katılabildiği takdirde ismi geçen oyuncuların çoğu için son milli takım organizasyonunda yer almış olma durumu söz konusu olabilir. Hırvatlar bahsettiğimiz gibi büyük turnuvalara katılma alışkanlığını edinmiş bir takım ve bu sorunlara çözüm bulamazlarsa takımlarını büyük turnuvalarda başarılı bir biçimde görmek isteyen taraftarlarını oldukça üzmüş olurlar.

Mandzukic’ten sonra yaşanan sıkıntının Modric’in milli takımı bırakması durumunda da yaşanmaması Hırvatlar için oldukça kritik. EURO 2020 mücadelesi Hırvatistan için çok uzun sürmedi.