EURO 2020 İncelemesinde Genel Noktalar

2020 yılında yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle 2021 yazına ertelenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, 11 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında oynandı. 6 gruptaki 24 takımın mücadele ettiği Avrupa Futbol Şampiyonası, bir ülkede oynanan önceki Avrupa Şampiyonalarının aksine birçok farklı şehirde oynandı.

EURO 2020’de A Grubu İtalya’nın Roma ve Azerbaycan’ın Bakü, B Grubu Danimarka’nın Kophenag ve Rusya’nın Saint Petersburg, C Grubu Hollanda’nın Amsterdam ve Romanya’nın Bükre, D Grubu İngiltere’nin Londra ve İskoçya’nın Glasgow, E Grubu Rusya’nın Saint Petersburg ve İspanya’nın Sevilla, F Grubu ise Macaristan’ın Budapeşte ve Almanya’nın Münih şehirlerinde oynandı.

EURO 2020 Grup Maçları

EURO 2020, 11 Haziran tarihinde Roma Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan İtalya-Türkiye maçıyla başladı. Milli takımımız, çok kötü bir performans sergilediği EURO 2020’nin açılış maçında İtalya’ya ikinci yarıda yediği gollerle 3-0 mağlup oldu.

EURO 2020’de grup maçları 11-23 Haziran tarihleri arasında oynandı. Grup maçları sonucunda grubunu ilk iki sırada bitiren takımlar ve altı grup üçüncüsünden en iyi dört tanesi son 16 turuna yükselmeyi başardı.

EURO 2020 Grup Liderleri

EURO 2020’de A Grubu’nu ilk iki sırada bitiren İtalya ve Galler, B Grubu’nu ilk iki sırada bitiren Belçika ve Danimarka, C Grubu’nu ilk iki sırada bitiren Hollanda ve Avusturya, D Grubu’nu ilk iki sırada bitiren İngiltere ve Hırvatistan, E Grubu’nu ilk iki sırada bitiren İsveç ve İspanya, F Grubu’nu ilk iki sırada bitiren Fransa ve Almanya ile A, C, D ve F gruplarını üçüncü sırada tamamlayan takımlar İsviçre, Ukrayna, Çekya ve Portekiz, son 16 turuna yükselmeyi başardı.

EURO 2020’ye Veda Edenler

A Grubu’nu puansız şekilde son sırada tamamlayan Türkiye, B Grubunu üçüncü ve dördüncü sırada tamamlayan takımlar Finlandiya ve Rusya, D Grubunu puan alamadan tamamlayan Kuzey Makedyona, D Grubunu son sırada tamamlayan İskoçya, E Grubunu üçüncü ve dördüncü olarak tamamlayan Slovakya ve Polonya ve F Grubu’nu 2 puanla son sırada tamamlayan Macaristan EURO 2020’ye grup aşamasında veda etti.

EURO 2020’ye büyük beklentilerle giden milli takımımız, EURO 2020 grup aşamasında puan alamadan turnuvaya veda eden iki takımdan biri oldu.