EURO 2020 ÖNCESİ AVRUPA ŞAMPİYONASI TARİHİNDEKİ EN İYİ GOLCÜLER

EURO 2020 ÖNCESİ AVRUPA ŞAMPİYONASI TARİHİNDEKİ EN İYİ GOLCÜLER

BBC’nin eski iki İngiliz futbolcusu Micah Richards ve Alan Shearer, Avrupa Şampiyonası’nda geçmişten günümüze top koşturmuş en iyi 10 golcü ismi sıraladı. Marco Van Basten, Thierry Henry, Gerd Müler gibi isimlerin yer aldığı liste, Cristiano Ronaldo ile sona eriyor.

Tüm dünyanın en çok merak ettiği dünya şampiyonalarında EURO 2020 öncesinde bu şampiyonanın en çok golcü isimlerine yer vermek istedik. Her dönem her milli takımın ve her oyuncunun yıldızlaştığı ve öne çıktığı anlar oldu. Bu yazımızda da bu yıldız oyunculara ve anlara yer veriyoruz.

EURO 2020’DE ARTIK GENÇ İSİMLER ÖN PLANDA

Micah Richards ve Alan Shearer’in Avrupa Şampiyonası’nda forma giymiş en golcü isimleri dâhil ettiği listede, ilk olarak karşımıza Alan Shearer’in kendisi çıkıyor. İngiliz yıldız oyuncu, milli takım adına 30 gol attı ve İngiltere’de tüm zamanların en golcü futbolcuları arasında yer aldı. Shearer ayrıca EURO 96’da İngiliz Milli Takımı adına 5 gol kaydederek, altın ayakkabının sahibi oldu. Listede karşımıza çıkan bir diğer isim ise Zlatan Ibrahimovic. 39 yaşındaki futbolcu, sakatlık yaşamasaydı EURO 2020’de yer alabilirdi.

EURO 2020 ÖNCESİ ÜLKELERİN ESKİ GOLCÜLERİ

EURO 2020 ÖNCESİ AVRUPA ŞAMPİYONASI TARİHİNDEKİ EN İYİ GOLCÜLER

İsveçli yıldız oyuncu, 2004, 2008, 2012 ve 2016 yıllarındaki Avrupa Şampiyonası’na milli takım formasıyla çıktı. Toplamda 13 Avrupa Şampiyonası maçında yer alan Ibrahimovic, bu maçlarda 6 gole imza attı. Avrupa Şampiyonası tarihinde öne çıkan bir diğer golcü ise Ruud Van Nistelrooy. Çapraz bağ sakatlığı sebebiyle EURO 2000’de yer alamayan yıldız oyuncu, EURO 2004’te ise grup maçlarının hepsine dâhil olmuştu. Hollanda Milli Takımı ile 70 karşılaşmaya çıkan Nistelrooy, bu karşılaşmalarda toplamda 35 gole imza attı. Başarılı golcü, katıldığı iki Avrupa Şampiyonası’nda da 8 maça çıkıp 6 gol kaydetti.

Öte yandan listenin en golcü isimlerinden biri de Antoine Griezmann. EURO 2016’da ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılan Griezmann, buradaki performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Fransa formasıyla çıktığı 7 maçta 6 gole imza atan yıldız oyuncu, o seneki şampiyonanın en iyi futbolcusu seçildi. Fakat Fransız Milli Takımı, finalde Portekiz’e mağlup olarak kupaya veda etti.