EURO 2020’de Grup İstatistikleri

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

EURO 2020’de 6 grupta 4’er takımın mücadele ettiği grup aşaması tamamlandı. Bu maçlarda birçok önemli istatistikler ortaya çıktı. Bu istatistiklere göre, EURO 2020’de en erken gol İsveç ve Polonya arasında oynanan maçta geldi. İsveç forması giyen Emil Forsberg, maçın 81. Saniyede fileleri havalandırdı.

Bu gol aynı zamanda Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinin de en erken ikinci golü oldu. Hatırlanacağı üzere bu turnuvada atılan en erken golün sahibi EURO 2004’te Rusya forması giyen Dmitri Krichenko, maçın 65. Saniyesinde Yunanistan’ın ağlarını sarsmayı başarmıştı.

Öte yandan EURO 2020’nin en geç golü ise A Grubu’nda oynanan Türkiye ile Galler arasındaki maçta geldi. Galler forması giyen Connor Roberts, maçın 90+5. Dakikasında attığı gol ile grup aşamalarındaki en golü atmış oldu.

En Az ve En Çok Gol Yiyen Takımlar ve Kaleciler

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin grup aşamalarında en çok gol yiyen takımlar 8’er gol ile Türkiye ve Kuzey Makedonya oldu. Türkiye, İtalya’da 3 gol, Galler’den 2 gol ve İsviçre’den 3 gol yerken; Kuzey Makedonya, Avusturya’dan 3 gol, Hollanda’dan 3 gol ve Ukrayna’dan 2 gol yedi.

Öte yandan EURO 2020’nin en az gol yiyen takımları ise güçlü takımlar İngiltere ve İtalya oldu. A Grubu’nda yer alan İngiltere ile D Grubu’nda bulunan İtalya, grup maçlarında kalelerini gole kapatmayı başardılar. Öte yandan EURO 2020’de Türkiye’de Uğurcan Çakır ve Kuzey Makedonya’da Stole Dimitrievski, en çok gol yiyen kaleciler olmalarına rağmen en fazla kurtarış yapan kalecilerde oldular. İstatistiklere göre Uğurcan Çakır 18, Stole Dimitrievski ise 14 kurtarış yaptı.

En Çok Gol Atan Takımlar ve En Golcü Futbolcu

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin grup maçlarında en çok gol atan takım ise Hollanda oldu. Portakallar, Ukrayna’ya 3 gol, Kuzey Makedonya’ya 3 gol ve Avusturya’ya 2 gol atmayı başardı. Grup aşamalarında bir maçtaki en farklı galibiyeti ise İspanya aldı.

Bir de penaltı kaçırdığı mücadelede İspanya, rakibi Slovakya’ya 5 – 0’lık skorla mağlup etmey başardı. Öte yandan EURO 2020’de şimdiye kadar ki en gollü maç Almanya le Portekiz arasında oldu. 6 golün atıldığı bu maçta Almanya, rakibi Portekiz’i 4 – 2 yenmeyi başardı. Son olarakta grup aşamalarının en golcü futbolcusu attığı 5 gol ile Portekiz forması giyen Cristiano Ronaldo oldu.