EURO 2020’DE İTALYA FİRE VERMEDEN OYNADI VE KAZANDI

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

EURO 2020’nin ilk maçından, açılış maçından bu yana mücadele eden ve rakipleri karşısında bir maç bile yenilmeyen İtalya milli takımı EURO 2020, Avrupa Futbol Şampiyonası kupasının sahibi oldu.

Teknik ekip olarak, oyuncuları ve tabii ki de taraftarları ile beraber bu maçı kazanmayı ve kupayı kaldırmayı daha EURO 2020’nin başından beri isteyen İtalya milli takımı istediğini ve arzusuna dün akşam, 11 Temmuz Pazar akşamı İngiltere’nin evinde ulaştı.

İTALYA EURO 2020’DE PENALTILARLA ŞAMPİYON OLDU

Maç oldukça hareketli ve heyecanlı başladı. İlk gol ev sahibi takım İngiltere’den henüz daha 2. Dakikada geldi. İngiltere milli takımı Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde ilk kez finale yükseldi ve ilk kez finale yükseldiği bu turnuvada, EURO 2020’de kupayı da kaldırmayı çok istemişti.

Çok istekli olan İngiltere ilk golü çok erken buldu. Luke Shaw ile 2. Dakikada gol ile buluşan İngiltere maçın ikinci yarısına kadar üstünlüğü elinde tuttu. İtalya milli takımı ne kadar bastırmaya çalışsa da İngiltere milli takımı savunmasını kapatarak onları püskürttü. Maçın ilk yarısında başka bir gol olmadı.

Karşılaşmanın ikinci yarısında ise bambaşka bir İtalya izledik. İtalya milli takımı daha hırslı daha baskın ve daha etkili oynadı. Bunun sonucunda da 67. Dakikada İtalya milli takımı skoru eşitledi.

İtalya milli takımı EURO 2020 finalinde skoru Bonucci ile eşitledi. Yoğun bir şekilde İngiltere ceza sahasına giren İtalya milli takımı baskıları sonucunda 67. Dakikada gole ulaştı. O dakikadan sonra durumlar eşitlendi ve her iki ülkenin milli takımı da üstünlük sağlamak için yüksek bir mücadele ile bastırmaya devam ettiler.

Maçın 67. Dakikasından sonra başka bir gol pozisyonu olmayınca maç uzatmalara gitti. 15 dakika her iki takıma verilen bu uzatma süresi toplam 30 dakika oynandı ve bu uzatma dakikalarında da sonuç değişmedi. Gol tehlikelerini heyecanlarını yaşamış olsak da gol sesi duyulmadı.

EURO 2020’DE İTALYA ŞAMPİYON

Penaltı vuruşlarına başlamadan önce ara vermek istemeyen oyuncular hızlı ve heyecanlı bir şekilde penaltı vuruşlarına başladılar. Penaltı vuruşlarına ilk İtalya başladı. Berardi, Bonucci, Bernardesch İtalya milli takımında penaltı vuruşlarını gol ile buluşturan oyuncular oldu. Belotti ve Jorginho ise penaltı vuruşlarını attılar ama gol olmadı.

Ev sahibi takım İngiltere milli takımında ise Kane ile Maguire’nin penaltı vuruşları gol oldu. Rashford, Sancho ve Saka’nın vuruşları gol olmadı.

Penaltı sonuçlarının ardından EURO 2020’nin şampiyonu, kupa sahibi ve Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bu seneki şampiyonu İtalya oldu.