EURO 2020’DE LA CARTUJA’YA 16 BİN SEYİRCİ ALINACAK

EURO 2020’DE LA CARTUJA’YA 16 BİN SEYİRCİ ALINACAK

İspanya’nın Sevilya kentindeki La Cartuja stadı, EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak statlardan biri olarak öne çıkıyor. İspanya’daki sol koalisyon hükümeti, covid–19 vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde, basketbol ve futbol maçlarının seyircili oynanmasına karar verdi.

Bu kararla birlikte, EURO 2020 karşılaşmalarının oynanacağı Sevilya’daki La Cartuja stadına yüzde 25 kapasiteyle 16 bin seyirci alınabilecek. Bunlara ek olarak da Danimarka’nın eski ve önemli oyuncularından olan Laudrup kardeşler, EURO 2020’de mücadele eden ve Dünya Kupası ilk maçlarından oldukça iyi bir performans sergileyen Türkiye’nin başarılı olacaklarına inandıklarını sözlerine eklediler.

EURO 2020’ye ev sahipliği yapması beklenen İspanya’nın Sevilya kentindeki La Cartuja Stadı’na, İspanya sol koalisyon hükümetinin kararıyla seyirci alınabilecek. Covid–19 salgını süresince vaka sayılarının düşük olduğu bölgelerde, basketbol ve futbol maçlarının seyircili oynanması kararına dâhil olan La Cartuja Stadı, yüzde 25 kapasiteyle en fazla 16 bin seyirciye açılacak. İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska konuyla ilgili açıklamada, gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alındığını ve başarılı bir organizasyon gerçekleştireceklerine inandığını dile getirdi.

Önceden Bilbao şehrindeki San Mames Stadı’nda oynanması planlanan maçlar, covid–19 pandemisi nedeniyle Sevilya kentinin La Cartuja Stadı’na alınmıştı. İspanyol sol koalisyon hükümetinin yaptığı açıklamada, 1. ve 2. futbol liglerindeki son 2 hafta maçlarının, play-off karşılaşmalarının ve basketbol 1. Ligi’nin geriye kalan tüm maçlarının seyircili olacağı da belirtilmişti.

Alınan kararla birlikte, covid-19’da birinci seviye olarak belirlenen düşük vaka sayılı bölgelerde, stadyumlara en fazla 5 bin seyirci alınabilecek. Öte yandan seyircilerin FFP2 tip maske takmalarının zorunlu olacağı, ateşleri ölçülerek içeri girebilecekleri, sadece su içmelerine izin verileceği ve yemek yemelerinin ve sigara içmelerinin yasak olacağı öğrenildi.

SALGININ YOĞUN GÖRÜLDÜĞÜ YERLERDE EURO 2020 MAÇLARI SEYİRCİSİZ OYNANACAK

EURO 2020’DE LA CARTUJA’YA 16 BİN SEYİRCİ ALINACAK

Öte yandan covid–19 salgının en yoğun görüldüğü bölgelerde, karşılaşmalar seyircisiz oynanmaya devam edecek. Madrid, Bask ve Katalonya gibi özerk bölgelerde oynanacak olan maçlara seyirci alınmayacak. La Liga’nın 37. haftasında ve 16 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan Villarreal-Sevilla ile Valencia-Eibar karşılaşmaları seyircisiz oynanacak. 23 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan Elche-Athletic Bilbao, Celta Vigo-Real Betis ve Levante-Cadiz mücadeleleri ise seyircili olarak gerçekleştirilecek.

LAUDRUP KARDEŞLER AÇIKLAMALARDA BULUNDU

EURO 2020 elçileri olan eski Danimarkalı oyuncular Brian Laudrup ve Michael Laudrup, Kopenhag Belediye Sarayı’nda düzenlenen şampiyonluk kupasının basın tanıtımına katıldı. Basın tanıtımının ardından açıklamalarda bulunan Laudrup kardeşler, A Grubu’nda yer alan Türkiye, İtalya ve İsviçre’nin gruptan çıkmak için eşit şanslara sahip olduğunu ve Türkiye için EURO 2020’de önemli olanın İtalya’ya karşı 1 puan alarak iyi bir başlangıç yapmak olduğunu dile getirdi.