Euro 2020’de Polonya’nın Serüveni

2012’de ev sahipliği yaptıktan sonra 2016’da çeyrek finale kadar yükseldiği Avrupa Şampiyonası’nda Polonya, canavar santraforu Robert Lewandowski öncülüğünde 2020 Avrupa Şampiyonası’nda E grubunda mücadele etti.

Defans hattında Beşiktaş ile transfer söylentileri çıkan Kamil Glik, orta sahada Piotr Zielinski gibi temel oyuncuların da varlığı düşünüldüğünde iyi bir kadrosu olduğu varsayılabilecek Polonya için temel mesele hücum hattındaki canavara topu ulaştırabilmekti.

Polonya’da Hezimet

Yaşı ne kadar ilerlerse ilerlesin gol rekorları kırmaktan, kendisine güvenenleri haklı çıkarmaktan eksik kalmayan Robert Lewandowski’nin takımının işleri bu turnuva özelinde pek de istenildiği gibi gitmedi.

Turnuvanın kendileri için açılış maçı olan Slovakya maçında acı bir mağlubiyet alan Polonyalılar, sonrasında grubun favorisi sayılabilecek İspanya karşısında da ilginç bir beraberliğe imza attı.

Tam anlamıyla isteneni ortaya koymakta ne kadar mahir olduğu konusunda emin olamayacağımız takım son maçında İsveç’e de 3-2 yenilerek unutmak isteyecekleri bir turnuva performansı sundu kendini destekleyen taraftarlara.

Polonya’nın EURO 2020 Karnesi

Polonyalılar için bu turnuvanın favorisi veya çok ileriye gidebilecek demek mümkün değildi tabii. Ancak bu kadar kötü bir performans sergileyeceklerini de kendileri de tahmin etmemişlerdir. Turnuva boyunca herhangi bir varlık gösteremeden turnuvaya veda eden ekibin kendisine bir çeki düzen vermesi gerektiği kesin. EURO 2020 heyecanı Polonya için istediği şekilde tamamlanmadı.

2020-2021 sezonundaki inanılmaz performansıyla Lukaku’nun dışında Polonyalıların santraforu Robert Lewandowski’nin dünyada rakibi yok. Polonya’nın bir Bayern Münih olmadığını herkes kabul eder ancak en azından Slovakya’dan güçlü olduğunu söylemek de yanlış olmayacak.

Turnuvanın en kötü performans gösteren 3-4 takımından biri olarak Polonya’nın elinde sonraki turnuvalarda kullanabileceği Dragowski, Bednarek, Moder, Szymanski, Moder gibi oyuncular var. Bu oyuncular üzerine kurulacak bir iskelet ve onlara eşlik edecek olan diğer yıldızlarıyla birlikte Polonya, bu turnuvada gösterdiğinden çok daha iyi bir performans göstermek durumunda.

2021’in başında takıma getirilen Portekizli teknik direktör Paulo Sousa, iyi bir oyuncuydu ancak ne kadar iyi bir teknik direktör olduğu konusunda endişeler mevcut. Takımının başında 8 maça çıkan teknik adam sadece 1 galibiyet alabildi ve takıma katkısı açısından pek de iyi bir performans göstermedi.