EURO 2020’de Seyirci Durumu

EURO 2020’de Seyirci Durumu

Normal koşullar altında 2020 yılında yapılması planlanan fakat tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok spor organizasyonunu olumsuz yönde etkileyen yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle EURO 2020 bir sonraki yıla ertelenmişti. 11 ülkenin ev sahipliğinde 11 Haziran ve 11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na sayılı günler kaldı.

Heyecanla beklenen bu büyük organizsyon için en merak edilen konulardan biri maçların seyircili mi yoksa seyircisiz mi oynanacağı olmuştu. İlk olarak seyircisiz olarak oynanılacağı düşünülen fakat daha sonra birçok ülkenin özellikle pandemi önlmeleri altında hızla aşılamaları gerçekleştirmesi sebebiyle EURO 2020’ye ev sahipliği yapacak ülkeler sırasıyla belirli kapasite seyirci aabileceklerini açıklamışlardı. Bu doğrultuda, seyirci konusu ile alakalı en son açıklama yapan ülkelerden biri de Rusya oldu.

Rusya’nın Yapmış Olduğu Resmi Açıklama

EURO 2020’de Seyirci Durumu

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na az bir süre kala organizasyona ev sahipliği yapacak olan ülkelerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda ev sahipliği yapacak olan ülkelerden olan Rusya, St. Petersburg şehrinde oynanacak olan EURO 2020 maçlarına bilet alan yabancı uyruklu taraftarların ülkeye vize almadan girebileceklerini açıkladı. Rusya’nın 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın komitesi, resmi Twitter hesabından bir açıklama paylaştı.

Yapılan bu paylaşımda, EURO 2020 kapsamında yurt dışından gelecek olan seyircilerin Rusya’ya girebilmek için vize almalarına gerek olmadığını ifade etti. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in imzalamış olduğu belgeye göre yabancı uyruklu taraftarların, Rusya’ya girebilmeleri için maç bileti, negatif sonuçlu olan yeni tip koronavirüs testi ve pasaporta sahip olmaları yeterli olacak.

EURO 2020’de Seyirci Durumu

Ülkelerin Açıklamış Olduğu Seyirci Kapasiteleri

11 Haziran tarihinde başlayacak ve 11 Temmuz tarihinde oynanacak olan final maçı ile sona erecek olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ev sahipliği yapacak olan 12 şehirden 8’inin seyirci kapasiteleri belli oldu. Buna göre Budapeşte %100, St. Petersburg %50, Bakü %50, Bükreş %25 – 33, Amsterdam %25 – 33, Glasgow %25 – 33, Kopenhag %25 – 33 ve Londra %25 oranında 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda oynanacak olan maçlara seyirci alacaklarını açıkladılar.

1 Comment

  1. Eğer turnuva seyircili oynanırsa harika bir gelişme olur. Ancak pandemiden ötürü biraz zor gözüküyor.

Yorumlar kapatıldı.