EURO 2020’DE TÜRK HAKEMLERİ RÜZGARI

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
EURO 2020’DE TÜRK HAKEMLERİ RÜZGARI
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası F Grubu’nda 15 Haziran Salı günü Macaristan – Portekiz karşı karşıya gelecek. Mücadelenin hakemi ise FIFA kokartlı Cüneyt Çakır. Euro 2020’deki ilk görevine çıkacak olan Cüneyt Çakır’ın yardımcılığını ise Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak.

FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasındaki ilk maçında görev almak için sahaya çıkıyor. Euro 2020 Grup maçlarında F Grubu’nda yer alan Macaristan – Portekiz karşılaşmasında görev alacak olan Cüneyt Çakır, şampiyonadaki ilk düdüğünü 15 Haziran Salı günü çalacak.

Bahattin Duran ve Tarık Ongun Yan Hakem Olarak Görev Alacak

15 Haziran Salı günü oynanacak olan Macaristan – Portekiz mücadelesinin yan hakemliğini ise Cüneyt Çakır’ın ekibinde bulunan Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak. 4. hakem olarak İsviçre Futbol Federasyonu’ndan Sandro Scharer ve VAR hakemi olarak ise İtalya Futbol Federasyonu’ndan Massimiliano Irrati bulunacak. EURO 2020 heyecanında Türk rüzgarı esecek.

Cüneyt Çakır Kimdir?

EURO 2020’DE TÜRK HAKEMLERİ RÜZGARI

Cüneyt Çakır, 23 Kasım 1976 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Asıl mesleği sigortacılık olan Cüneyt Çakır, eski hakem ve MHK eski asbaşkanı olan babası Serdar Çakır’dan etkilenerek futbol hakemliğine adım attı. 1994 yılında başlayan hakemlik kariyerinin ardından 1997 yılında C klasmana yükselen Cüneyt Çakır, 2 yılın ardından B klasmanı hakemi oldu. TFF kayıtlarında bulunan ilk yönettiği maç 18 Ekim 1966 tarihinde oynanan Beşiktaş A.Ş. – Samsunspor Paf Ligi mücadelesidir.

2001 yılında Süper Lig ile başlayan üst klasman hakemlik kariyeri, UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Şampiyonası, EURO 2020 ile devam etmektedir.

EURO 2020’DE TÜRK HAKEMLERİ RÜZGARI

UEFA Avrupa Şampiyonası ilk FIFA Dünya Kupası’nda düdük çalan Doğan Babacan’ın ardından FIFA kokartlı ikinci Türk hakemdir. Cüneyt Çakır aynı zamanda 6 Haziran 2015 tarihinde oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona – Juventus karşılaşmasını da yöneterek tarihe geçti. Çakır, Şampiyonlar Ligi finalinde düdük çalarak final maçı yöneten ilk Türk hakem oldu.

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) Cüneyt Çakır’ı 2021 yılında 21. Yüzyıl’ın en iyi ikinci hakemi seçti. 141 puanla ilk sırada Alman Feliz Brych yer alırken, Cüneyt Çakır’ın ardından üçüncü olarak seçilen hakem ise İngiltere’den Howard Webb oldu.