EURO 2020’ye Sayılı Günler Kaldı

EURO 2020’ye Sayılı Günler Kaldı

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) bu yıl A Milli Futbol Takımı’mızın yanı sıra Belçika, İtalya Rusya, Polonya, Ukrayna, İspanya, Fransa, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İsvaç, Almanya, Hollanda, Hırvatistan, Avusturya, Portekiz, İsviçre, Danimarka, Galler, Macaristan, Slovakya, İskoçya ve Kuzey Makedonya gibi toplamda 24 takım katılacak.

Bu 24 takım, 4’erli takımlar halinde 6 grupta karşı karşıya gelecek. EURO 2020 ise 11 Haziran tarihinde resmen başlayıp 11 Temmuz tarihindeki final maçı ile sona erecek. A Milli Futbol Takımı’mız bu turnuvada A Grubu’da İtalya, İsviçre ve Galler gibi takımlar ile kozlarını paylaşacak. Ayrıva bu önemli turnuvanın açılış maçında ise Türkiye, kendi grubundaki İtalya ile karşılacak. Öte yandan UEFA, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun futbol oyun kurallarındaki yaptığı önemli bir değişikliğin bu turnuvadan itiaren geçerli olacağını açıkladı.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun Değişikliği UERO 2020’de Uygulanacak

Herkesin özellikle de katılacak olan ülkelerine ve takımlarının heyecanla beklediği EURO 2020 heyecanı tüm dünyayı sarıp sarmaladı. EURO 2020’nin başlamasına sayılı günlerin kaldığı bu günlerde UEFA, flaş bir açıklama yaptı. Bilindiği üzere Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, futbolda önemli bir kural değişikliği yapmıştı. Bu değişiklik elle oynama kuralını kapsamaktaydı.

UEFA ise resmi internet sitesinde yapmış olduğu açıklama ile Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun yaptığı bu kural değişikliğinin normal şartlar altında 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanması beklenen bu kural değişikliğinin 11 Haziran tarihinden itibaren 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (EURO 2020) kapsayacak şekilde uygulanacağını açıkladı. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun yapmış olduğu kural değişikliği ise fauller ve suistimallerle ilgili olan 12. maddeyi ilgilendirmekte.

EURO 2020’ye Sayılı Günler Kaldı

Buna göre futbolcuların, ellerinin ya da kollarının topa her müdahalesi, dokunuu ya da çarpması elle oynama olarak değerlendirilmeyecek. Başka bir deyişle, bir futbolcu istemeden ya da kazara topa elle müdahale ederse ve bu müdahale sonucunda takım arkadaşı gol pozisyona girer ya da gol atar ise bu müdahale elle oynama olarak kabul edilmeyecek.

Elle Oynama Olarak Kabul Edilecek Durumlar

UEFA’nın ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun elle oynama olarak kabul edeceği durumlar ise bir futbolcunun, elini ya da kolunu topa doğru hareket ettirerek bilerek topu dokunması; yine bir futbolcunun elini ya da kolunu vücuduna büyütme anlamında kullanırak topa dokunması ya da müdahale etmesi; bir futbolcunun eli ya da kolu ile gol atması şeklinde olacak.