Euro 2020’ye Türkiye’den Erken Veda

A milli takımımız Euro 2020’de beklenen performansı sergileyemedi. Kupaya erken veda eden Türkiye’nin hiç puan alamaması da hem spor camiası hem de taraftarlar tarafından eleştirilerin odak noktası oldu.

Türkiye, A grubu içerisinde gerçekleştirdiği 3 maçta hiç galibiyet sevinci yaşayamadı. Yalnızca 1 kez gol attığı halde kendi kalesi, rakip takımlar tarafından tam 8 kez havalandı. Bu nedenle averaj – 7 olurken, Euro 2020’de Türkiye hiç puan alamadan veda eden isim oldu. A grubunda 4 puan sahibi Galler ve İsviçre’nin altında 0 puan ile milli takımımız sonuncu oldu.

Euro 2020’ye Türkiye’den Erken Veda

Türkiye En Başarısız Takım

Türkiye, Covid19’un dünyada yarattığı etkiler nedeni ile bir sene ertelenerek düzenlenen Euro 2020’de en başarısız takım olma unvanına sahip oldu. Bu durum taraftarlar tarafından büyük ölçüde eleştirildi. Eleştirilerin odağında teknik direktör Fatih Terim de yer aldı.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda hiç puan alamayan A milli takımımız, toplam 1348 kez pas attı. Bu sayı, diğer takımlarda 2000’leri bulunca spor camiasından eleştirileri de üzerine çekti. Pasların 1121 tanesi isabetli idi. Böylelikle pas başarı oranı yüzde 83,2 oldu. Rakip yarı sahadaki isabetli pas oranı yüzde 73,1 idi, bu oran kendi yarı sahamız içerisinde yüzde 92,7’ye yükseldi.

Gol atma sıklığımız Euro 2020 kapsamında bir hayli düşüktü. Engellenenler hariç şut sayısı 28 olur iken isabetli şut sayısı 12 oldu. Totalde tüm şampiyonada sadece 1 kez meşin yuvarlağı ağlar ile buluşturabildik.

Euro 2020’ye Türkiye’den Erken Veda

Türkiye’den 3 Maç 0 Galibiyet

Türkiye, A grubu içerisinde ilk olarak şampiyon İtalya ile eşleşti. Karşılaşma İtalya 3 – 0 Türkiye, hiç gol atamadan sona erdi. 2. müsabaka ise Galler ile oynandı. Galler ekibi 2 gol kaydederken, A milli takımımız yine beklenen performansı gösteremeyerek fileleri havalandıramadı.

3. ve sonuncu grup maçında İsviçre ile yeşil sahada mücadele ettik. Türkiye, Euro 2020’deki ilk ve son golünü attı. Ancak maç skoru İsviçre 3 – 1 Türkiye, İsviçre lehine idi. 0 puan alan Türkiye, kupaya erken veda ederek taraftarlarını üzdü.