EURO2032’ye İlk Başvuru İtalya’dan

Uluslararası futbol organizasyonlarının biri bitip diğeri başlarken, arka planda da gelecekteki organizasyonlara hangi ülkelerin ev sahipliği yapacağına dair çalışmalar sürüyor. Bilindiği üzere UEFA, EURO2028 ve EURO2032 ile alakalı olarak başvuru tarihlerini açıklamıştı. Bu tarihler bitene kadar UEFA’ya bağlı ve bahsi geçen organizasyonlara ev sahipliği yapmak isteyen Federasyonların da niyet beyanlarını iletmesi talep edilmişti. EURO2028 ile alakalı olarak çok uluslu bir organizasyon şeklinde düzenlenmesi bekleniyor ancak EURO2032’nin son başvuru tarihine 1.5 aydan fazla bir süre olmasına rağmen başvuru yapan İtalya, en favori ülke gibi görünüyor.

İtalyan Arzusu

Dünya futbolundaki ağırlığını tekrardan arttırmaya başlayan ve EURO2020’yi müzesine götürerek uzun bir aradan sonra tekrar şampiyon olan İtalya, otoritesini daha da sağlamlaştırmanın peşinde. Çizme EURO2020’nin çok uluslu bir şekilde düzenlenmesi sayesinde turnuvanın 4 maçına ev sahipliği yapmıştı. EURO2024 Almanya’ya verildi ve EURO2028’de de koalisyon tarzı bir organizasyon yapılması bekleniyor.

Ancak EURO2032 ile alakalı olarak İtalya dışında öne çıkan bir ülke yok. 10 sene sonra düzenlenecek turnuvaya ev sahipliği yapmak adına girişimlerini hızlandıran İtalyanlar, turnuvaya dair niyet beyanını çok erken sundu. UEFA’nın belirttiği son başvuru tarihi olan 23 Mart’a şimdiden 1.5 aydan daha fazla süre olmasına rağmen İtalya elini çabuk tuttu ve EURO2032 ile alakalı başvuru yapan ilk ülke oldu.

Proje taslaklarının son halinin sunulacağı 12 Nisan 2023 tarihine kadar mevcut statların yeniden yapılandırılması ve yeni yapılacakların inşası ile alakalı projeleri tamamlayacağını vaat eden İtalya, turnuvanın en büyük adayı olarak gösteriliyor.

UEFA, her şeyin yolunda gitmesi durumunda EURO2028 ve EURO2032 ile alakalı kararlarını 2023 senesinin Eylül ayında açıklayacak. Hatırlanacağı üzere EURO2024’e Türkiye’de başvuru yapmış ancak turnuvanın Almanya’da yapılmasına karar verilmişti. EURO2028 konusunda oldukça hevesli olan Türkiye’nin hâlâ daha başvuru yapmaması ise Federasyonun UEFA ile arasındaki anlaşmazlıklara ve TFF Başkanı Nihat Özdemir’in görevden ayrılma ihtimaline bağlanıyor.

Çizme’nin Tecrübesi

EURO2032’nin ilk adayı ve ev sahipliği konusundaki en net favorisi İtalya, bu turnuvaya önceden de ev sahipliği yapmıştı.

COVID-19 nedeniyle bir sene geç düzenlenen EURO2020 turnuvasının 4 maçı başkent Roma’da yapıldı.

Ancak İtalya’nın tecrübesi sadece EURO2020 ile sınırlı değil. Gök Mavililer, 1968 ile 1980 yıllarında düzenlenen Avrupa Şampiyonalarının ikisinin de tamamına ev sahipliği yapma şansını yakalamıştı.

1968 senesinde düzenlenen turnuvaya ev sahipliği yapan İtalya, o turnuvanın da şampiyonu olmuş ve iki ayaklı finalde Yugoslavya’yı yenerek kupayı kaldırma sevinci yaşamıştı.

Sadece 8 takımın katıldığı EURO1980’de 68’deki kadar iyi bir başarı gösteremeyen İtalya, turnuvayı 4’üncü olarak tamamlamıştı. Turnuvanın şampiyonu bir dönemin efsanesi Batı Almanya olurken, Almanların finalde yendiği Belçika 2’inci, 3’üncülük maçında İtalya’yı yenen Çekoslovakya ise 3’üncü olarak turnuvayı tamamlamayı başarmıştı.