Kadın Boksörlerimiz Avrupa Şampiyonası’nda

Kadın boksörlerimiz bu defa Avrupa arenasında yeni bir rekor yazmaya hazırlanmakta. Geçen yaz olimpiyat mücadelelerinde ve son olarak da mayıs ayındaki 2022 Dünya Şampiyonası’nda 5 altın ve toplam 7 madalya ile tarih yazmayı başaran Kadın Milli Takımımız Karadağ’da başlayacak olan Avrupa Şampiyonası’nda da ringe çıkıyor.

Türk boksunun gururu konumundaki Kadın Milli Takımımız, bu defa 2022 Avrupa Şampiyonası’nda rekor kırmak adına ringe çıkacak. Pandemi sebebi ile 2021 yazında gerçekleşmiş olan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ‘Busenaz’ların almış olduğu çifte madalya ile boks branşında bir ilki başarmış olan Türkiye, son olarak da mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen organizasyon 2022 Dünya Şampiyonası’nda da adeta dünyayı sallamayı başardı. Kadın Milli Takımımız 5 altın (Buse Naz Çakıroğlu, Ayşe Çağırır -olimpiyat ikincisi-, Busenaz Sürmeneli, Hatice Akbaş -olimpiyat şampiyonu-, Şennur Demir) ve toplam olarak 7 (Elif Güneri, Sema Çalışkan) kürsü başarısı ile, bu alanda da en çok altın ve toplam madalya elde ederek rekor kırarak tarihe geçmişti.

Spor kariyeri açısından başarıları ile öne çıkan kadın boksörlerimiz, şüphesiz ki Avrupa Şampiyonası’nda daha önce kanıtlamış oldukları gibi bu kez de ne kadar başarılı ve güçlü olduklarını yansıtacak ve bizi gururlandıracaklardır.

Kariyerindeki Tek Eksik Madalya

Tam 4 ayın ardından kadın boksörlerimiz bu sefer de Avrupa ringinde tarih yazmayı hedef alarak mücadele verecek. Karadağ’ın ev sahipliği yaptığı organizasyon, 2022 Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek sporcularımız ise;

Ayşe Çağırır (48 kg) / Olimpiyat 2.’si

Buse Naz Çakıroğlu (50 kg) / Dünya Şampiyonu ve 2019 Avrupa Şampiyonu

Hatice Akbaş (54 kg) / Dünya Şampiyonu

Gizem Özer (60 kg) / Dünya 3.’sü

Sema Çalışkan (63 kg) / 2019 Avrupa 3.’sü

Busenaz Sürmeneli (66 kg) / Olimpiyat Şampiyonu, Dünya Şampiyonu, Avrupa 3.’sü

Büşra Işıldar (75 kg)

Eda Yenilmez (81 kg)

Şennur Demir (+81 kg) / Dünya şampiyonu, Avrupa 3.’sü

Eleme müsabakaları ise öğle seansı TSİ 15.00’te, akşam seansı da 19.00’da başlayacaktır. Olimpiyat tarihinde ilk altın madalyayı ülkemize büyük bir başarı ve gurur ile kazandırmış olan Busenaz Sürmeneli, elde etmiş olduğu çifte dünya şampiyonluğunun sonrasında ise kariyerindeki tek eksik madalya olan Avrupa altını için ringe çıkarak rakipleri ile kıyasıya bir mücadele verecek. Olimpiyat 2.’si olan Buse Naz Çakıroğlu unvanını korumak için sonuna kadar mücadele edecek.

Milli Takım Kadrosu:

Ayşe Çağırır / 48 kg

Buse Naz Çakıroğlu / 50 kg

Hatice Akbaş / 54 kg

Gizem Öner / 60 kg

Sema Çalışkan / 63 kg

Busenaz Sürmeneli / 66 kg

Büşra Işıldar / 75 kg

Eda Yenilmez / 81 kg

Şennur Demir / +81 kg