Kadınlar EURO 2022’de Çeyrek Finalistler Belli Oldu

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan Kadınlar Euro 2022 Şampiyonası, 6 Temmuz 2022’de İngiltere’nin başkenti Londra’nın da aralarında bulunduğu 8 farklı şekilde düzenlenmeye başlanmıştı. Euro Kadınlar Şampiyonasının ilk 6 turnuvasında sadece 4 adet takım bulunuyordu. Sonraki 3 tanesinde 8 takım katıldı ve ardından 2009 ve 2013’te 12 takım takıldı. Bu yıl ise 2017’de olduğu gibi yine 16 adet takım mücadeleye girdi.

UEFA’nın aldığı karar gereği olan Rusya Kadınlar Milli Takımı, Kadınlar Euro final mücadelelerine dahil edilmedi. Bu durum Rusya’nın Ukrayna işgali sebebi ile gerçekleşti. Rusya Milli takımının yerini ise, turnuvanın Play-Off aşamasında Rusya tarafından elenmiş olan Portekiz Kadınlar Milli Takımı aldı.

Turnuvanın A grubunda İngiltere, Norveç, Avusturya ve Kuzey İrlanda bulunuyor. Bu grubun çeyrek finale yükselecek iki takımı 9 puana sahip olan İngiltere ve 6 puana sahip olan Avusturya oldu. Turnuvanın B grubunda ise Almanya, İspanya, Danimarka ve Finlandiya var idi. Bu grubun ilk ikisi ise sırayla 9 ve 6 puana sahip olan Almanya ve İspanya Milli takımları oldu. C grubunun futbol takımları ise İsveç, Hollanda, Portekiz ve İsviçre olarak belirlenmişti. Bu gruptan çeyrek finale çıkan iki takım ise 7’şer puana sahip olan İsveç ve Hollanda oldu. D grubunda ise Fransa, Belçika, İzlanda ve İtalya vardı. En son olarak bugün İzlanda Fransa maçının 1-1 bitmesi üzerine çeyrek finale yükselecek olan iki takım belirlenmiş oldu. 7 puan ile Fransa ve 4 puan ile Belçika çeyrek finalin ismi oldu.

Çeyrek Final Karşılaşmaları Belirlendi

İngiltere’nin ev sahibi olduğu 13’üncü Kadınlar Şampiyonasında yaptığı turnuvada Grup D’nin son maçı oynandı. Grup aşamasında her takım arasında sadece 1 adet mücadele yapacaktı. Bu şekilde de toplamda 3 maç ile biten grup aşaması sonlanmış oldu. Bu sayede de çeyrek finalin bütün karşılaşmaları belirlenmiş oldu.

Fransa zaten halihazırda 6 puan ise çeyrek finali garantilemişti. Bu sebeple rahat bir maç geçiren Fransa Kadınlar Milli takımı, İzlanda karşısında 1-1 beraberlik yaşadı. İzlanda galibiyet kazansaydı çeyrek finale yükselebilecekti ancak bu beraberlik ile birlikte İzlanda yükselemedi ve Belçika çeyrek finale yükselmiş oldu. Fransa’nın golünü Malard attı, bunun karşısında dakika 49’da İzlanda penaltıdan atılan Brynjarsdottir golü ile beraberliği yakaladı ancak devamını getiremedi ve öne geçemedi.

Grubun diğer karşılaşması Belçika ve İtalya maçı ise, De Caigny’nin 49’uncu dakikada rakip ağlar gönderdiği gol ile 1-0 Belçika galibiyeti ile sonuçlandı.

Çeyrek Final 20-23 Temmuz Arasında

Grup aşamasındaki mevcut durumlardan sonra çeyrek finalde gerçekleştirilecek olan İngiltere-İspanya maçı 20 Temmuz 20:00’da gerçekleşecek. Ardından 21 Temmuz’da Almanya-Avusturya maçı, 22 Temmuz’da İsveç-Belçika müsabakası ve ardından son olarak 23 Temmuz’da Fransa-Hollanda müsabakası yapılacak.

Çeyrek finalde galip gelen takımların bir sonraki karşılaşmaları 26 Temmuz ve 27 Temmuz tarihinde yapılacak. En son olarak da EURO Kadınlar Şampiyonasının Final müsabakası 31 Temmuz’da İngiltere’de gerçekleştirilecek.