Shevchenko Savaşa Hayır Dedi

Ukrayna ve dünya futbol tarihinin en özel forvetlerinden biri olarak gösterilen Andriy Shevchenko, Londra’da savaş karşıtı gösterilere katıldı.

Bilindiği üzere Rusya ve Ukrayna arasında bugünlerde ne yazık ki bir savaş var. Rusya’nın Ukrayna’nı işgal etmesiyle başlayan ve çeşitli sosyal – siyasal – ekonomik nedenlere dayanan bu savaş, elbette hiçbir ön şarta bağlanmaksızın tüm dünya için reddedilmesi ve tepki gösterilmesi gereken bir durum.

Tüm dünyada yapılan Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya tepkilerle dolu birçok gösteri ve organizasyon yapılıyor. Bunlardan biri de İngiltere’nin başkenti Londra’da geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Ukrayna bayraklarıyla Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda toplanan savaş karşıtı kalabalık, barışın sağlanmasına yönelik çağrılarını yineledi.

Bu kalabalığın içinde futbolculuk günleriyle Ukrayna ve Avrupa futbolu için efsaneler arasına girmiş bir isim de vardı. Bu isim Andriy Shevchenko idi.

Ukraynalı eski yıldız forvet, şimdinin teknik direktörü çocuklarıyla birlikte Ukrayna bayrağına sarılı şeklindeki fotoğrafını kişisel sosyal medya hesabından paylaşarak “savaşı durdurun” çağrısını yineledi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı bir paylaşımın altına “Halkım ve ailem tehlikede. Ukrayna ve nüfusu barış ve toprak bütünlüğü istiyor. Biz sadece barış istiyoruz. Savaş istemiyoruz. Savaş cevap değildir” şeklinde çağrısını yazan Andriy Shevchenko’nun bu gönderisine yorum ve beğeniler yağdı.

Andriy Shevchenko Kimdir

29 Eylül 1976’da, o zamanlar Sovyetler Birliği topraklarında olan Kiev’de doğan Andriy Shevchenko, yaptıklarıyla bir nesle ilham veren en büyük yıldızlardan biridir.

Futbol kariyerine doğduğu şehrin dünyaca ünlü kulübü Dynamo Kyiv’de başlayan yıldız oyuncu, topu ayağına ilk aldığı günden itibaren ne kadar özel yeteneklere sahip olduğunu kanıtlamaya başlamıştı.

1986’da kapısından girdiği Dynamo Kyiv’de 1994’e kadar altyapıda mücadele eden oyuncu, alt yaş milli takımlarından itibaren bağıra bağıra geliyorum diyordu.

1994’te A takıma çıkıp 1999’a kadar Dynamo Kyiv formasını terleten Andriy Shevchenko, gösterdiği muhteşem performanslarla o döneme damga vurdu ve adını kulüp tarihine de yazdırdı.

Kyiv formasıyla 155 maçta 83 gol 20 asist yapan oyuncu, 1999 yazında rekor bir bedelle Avrupa’ya damga vuracağı A.C Milan’a gitti.

Andriy Shevchenko diyince akla hala gelen kırmızı siyah çubuklu formalı resim kimileri için çok nettir. İşte Ukraynalı yıldız isim, o formayla bir süper yıldıza dönüştü.

Toplamda 8 sezon giydiği formayla 322 maçta 175 gol 45 asist yaparak Avrupa’nın gördüğü en tehlikeli forvetler arasına girdi. 2006’da yine rekor bedelle Chelsea’ye transfer olup orada 2 sezonda 77 maçta 22 gol 11 asist yaptı. 2008’de Milan’a kiralık olarak döndü. 1 sezon sonra ise Dynamo Kyiv’e gelip futbolu orada bıraktı.

Avrupa Şampiyonaları Tarihindeki Yeri

shevchenko

Andriy Shevchenko, Ukrayna Milli Futbol Takımı formasıyla çok önemli işlere imza attı. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde 26 maçta forma giyen oyuncu 10 gol ve 2 asistle ülkesini gururlandırdı.

Bu büyük oyuncunun kariyerindeki tek Avrupa Futbol Şampiyonası ise Euro 2012 oldu. O turnuvada 3 maça çıkıp 2 gol kaydederek yine katkı veren isim, ne yazık ki başka bir turnuvada boy gösterme şansını yakalayamadı.