Stefan Kuntz’un Hedefi Euro 2024 Finali

Türkiye A Milli Takımı teknik direktörü Stefan Kuntz, Uluslar Lig’inde 4’te 4 yapan takım için büyük umutları olduğunu ve asıl maksadın Euro 2024 finaline kalmak olduğunu söyledi. Milli takım ile git gide daha büyük bir uyum yakalayan başarılı teknik adam Uluslar Ligi’nin en genç takımı olan Türkiye A milli takımının Euro 2024’de çok daha yüksek bir performans sergileyeceğini belirtti.

Burak Yılmaz’ın takımı bırakmasının ardından nerdeyse tüm sistemi değişen Milli takımın yeni sistemini oturtması biraz zaman alacak mutlaka ancak Uluslar Ligi’ndeki performans göğsümüzü kabartmaya yarıyor. Ancak teknik direktör Kuntz bu başarının takımı şımartmaması gerektiğini söylüyor ve bu başarının şimdilik hiçbir anlam ifade etmediğini söylüyor.

Euro 2024 Uğruna Neler Yapılacak Belli

Alman teknik direktör Stefan Kuntz takımın kadrosunda sakatlıklarla ilgili bir problem olmadığını ancak ve ancak birkaç futbolcu ile sorunlar yaşandığını söylemişti. Takımın Euro 2024 uğruna gelişmesi gereken özelliklerinin farkında olduğunu söyleyen Kuntz, FIFA sıralamasında 4. sırada ya da 100. sırada yer alan takımla oynadığımızda hedeflediğimiz şey aynı oluyor dedi. Tek bir amacımız var oda kazanmak diyen deneyimli teknik direktör, kendilerinin buna ek olarak bambaşka bir amaçla daha sahaya çıkmaya çalıştığından bahsetti.

Futbol takımının normalden farklı olarak, topa daha fazla sahip olabileceği taktiksel bir formülü geliştirmek üzere mücadele ettiklerini söyledi. Geliştirmeleri gereken şeyin bu olduğunun farkında olduğunu söyleyen Kuntz, örnek olarak takımın pas kalitesini geliştirmek istediklerini, topa ilk temas anını da geliştirmek istediklerini belirtti. Taktiksel anlamda da değişikliklere gideceğini söyleyen Alman teknik direktör, ofansif varyasyonlar ve oyun kurma üzerine de farklı denemeler yaptıklarını söyledi.

Tarihinin En Genç Takımı Yetişiyor

Özellikle de Burak Yılmaz’ın takımı bırakmasının ardından, Ümit Milli Takım’dan A Milli takıma yükseltilen futbolcu sayısında artış göründü. Bununla birlikte de tabii ki takımın yaşı gençleşmeye başladı.

Takımın kadrosu oluşturulurken özellikle 2 adet golcü arasında çok arada kaldığını söyleyen Stefan Kuntz, bu iki ismi Deniz Undav ve Umut Bozok olarak açıkladı. Deniz Undav, Belçika 1. Lig’inde tam 4 adet müsabakaya çıktı ve toplamda 27 gol 13 asist istatistiklerine sahipti. Bu performansı ile gerçekten de dikkatleri üzerinde bulunduran Deniz Undav yine de takımın forvetini Umut Bozok’a kaptırdı. Umut Bozok’un gol kralı olması bu seçimi en çok etkileyen etmen olmuş. Ancak burada yine bir problemle karşı karşıya kalan Stefan Kuntz, Umut Bozok’tan da sakat olduğu bilgisi gelmiş.

Bu haberden sonra da genç golcü arayışı için rotayı İngiltere’de futbol oynayan Tiago Çukur’a çeviren Stefan Kuntz, en nihayetinde 19 yaşındaki golcüyü takıma davet etmiş.

Takıma ilk kez seçilen futbolcular konusunda oldukça hassas davranan deneyimli teknik adamın bütün bu çabalarının altında yatan sebep Euro 2024 kadrosunun oturmuş ve birbirine alışmış bir takım olmasını istemesi.