TÜRKİYE’NİN EURO 2020 ÖNCESİ EURO 2008 HİKÂYESİ

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
TÜRKİYE’NİN EURO 2020 ÖNCESİ EURO 2008 HİKÂYESİ
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

Liglerin bitmesiyle birlikte, Avrupa Futbol Şampiyonu, EURO 2020’ye yoğunlaşmaya başladı. Birçok hikâyeyle hatırlanan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin de özel bir yeri var. Geri dönüşlerin takımı olarak bilinen Ay yıldızlılar, Avrupa Şampiyonası tarihinde pek çok unutulmaz olaya imza attı. Özellikle EURO 2008 hem taraftarlar hem de A Milli Takım için unutulmaz bir yıl oldu.

Liglerin sona ermesiyle birlikte EURO 2020 heyecanı da zirve yaptı. Birçok unutulmaz hikâyeyi barındıran Avrupa Şampiyonası’nda, Türkiye de iz bırakan ülkelerden biri oldu. A Milli Takımı özellikle EURO 2008’de geri dönüşlerin takımı olarak hafızalara kazındı. EURO 2008’de şampiyonaya iki ülke ev sahipliği yaptı. İngiltere, İsviçre ve Avusturya’nın birlikte düzenlediği 13. Avrupa Şampiyonası’na eleme gurubunu geçemediği için katılamadı. İngiliz Milli Takımı, bu sebepten ötürü 1984’ten sonra ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda yer almadı.

TÜRKİYE’NİN EURO 2020 ÖNCESİ EURO 2008 HİKÂYESİ

Turnuvanın şampiyonu ise Almanya’yı finalde 1–0 yenen İspanya oldu. Ay yıldızlı ekip her ne kadar turnuvada şampiyon olamasa da, son dakikalarda attığı gollerle geri dönüş yapma konusunda oldukça dikkat çekmeyi başardı. Milliler, şampiyonada çıktığı beş maçın üçünde son dakikalarda gol atarak geriden geldi ve ardından galibiyete uzandı. Türkiye’nin bu şekilde yendiği ilk ülke İsviçre oldu. Grubun ikinci maçında karşı karşıya geldiği İsviçre’yi geriden gelerek 2–1 mağlup eden A Milli Takımımız, rakibini saf dışı bıraktı.

Türkiye’nin geriden gelerek mağlup ettiği ikinci ülke Çek Cumhuriyeti oldu. Müsabakanın son 15 dakikasına 2–0 geride giren Milliler, önce Arda ile atağa geçti. Sonrasında ise Nihat’ın 87. ve 89. dakikalarda attığı gollerle ikinci geri dönüş hikâyesini yazdı. Adını son sekiz takım arasına yazdıran Türkiye, yarı finalde Hırvatistan ile mücadele etti. Uzatmaya giden maçta, iki taraftan da 118 dakika boyunca gol gelmedi. Ancak son iki dakika karşılaşmanın belirleyicisi oldu.

KUPA TARİHİNDE ATILAN EN GEÇ GOL

Hırvatistan, uzatmaların bitimine 2 dakika kala, 119. dakikada Klasnic’in golüyle 1–0 öne geçti. Bu golün ardından ise Türkiye’nin yarı final umutları tükendi. Ancak 120+2. dakikada A Milliler atağa geçti ve Semih Şentürk mücadeleyi penaltılara götüren golü attı. Şentürk’ün attığı gol ayrıca kupa tarihinde atılan en geç gol olarak kaydedildi. Penaltı atışlarında Hırvatistan’ı geride bırakan Türkiye, ülke tarihinde ilk defa yarı finale çıkmayı başardı.

TÜRKİYE’NİN EURO 2020 ÖNCESİ EURO 2008 HİKÂYESİ

SON DAKİKA GOLÜ BU SEFER RAKİPTEN GELDİ

Ay yıldızlılar, Hırvatistan’ı mağlup ettikten sonra Almanya ile karşı karşıya geldi. Ancak finale çıkmaktan başka bir alternatifi olmayan Millilerimiz, son dakika golünü bu sefer Almanya’dan yedi. 86. dakikada Semih’in attığı golle durumu 2–2 eşitleyen Türkiye, son dakikada rakip takımdan Lahm’ın golüyle geriye düştü. Şampiyonada yarı finale kadar son dakika golleriyle gelen Ay yıldızlılar, bu kez bir son dakika golü ile kupayla vedalaşmak zorunda kaldı.