Türkiye’nin EURO2028 Durumu

Avrupa Şampiyonası, Dünya Kupası gibi organizasyonlara hangi takımların katılacağı kadar, bu turnuvaların hangi ülkelerde yapılacağı da her zaman heyecanlı bir konudur. Gerek ülkelerin futbol kültürlerine katkısı, gerekse de ekonomik anlamda getirdikleri ve götürdükleriyle birlikte her turnuvanın yeri o turnuvaya dair heyecanı azaltır ve yükseltir. Türkiye, uzun süreden bu yana Avrupa Şampiyonası organizasyonlarına başvurular yapıyor ancak bu başvurulardan netice alamıyor. EURO2028 ile alakalı çok heyecanlı olduğunu birçok kez paylaşan TFF, turnuvanın başvurularının yapıldığı bu dönemde hâlâ harekete geçmiş değil ve bu durum futbol kamuoyunun kuşkulanmasına neden oluyor.

Gelmeyen Başvuru

Dünya’nın en büyük futbol organizasyonlarından birisi olan Avrupa Şampiyonası, kazananı, katılanı ve ev sahipliği yapanı ile birlikte üç sacayağı üzerinden oluşan bir turnuva. Bu turnuvanın son versiyonu olan ve 1 sene de geç yapılmak zorunda kalan EUR02020, ilk kez birden çok ülkede yapılmıştı.

Alınan bu çok uluslu turnuva kararı, aslında Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiriyordu. Zira TFF, başvuru yapan ve finale kalan ülkeler arasında gösterilirken, bir anda bu karar alınmış ve Türkiye adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

EURO2024 için de başvurusunu yapan TFF, bu turnuvayı da ne yazık ki Almanya’ya karşı kaybetti ve bir turnuvaya daha ev sahipliği yapma şansını kaçırdı. Ancak zaten geniş çerçevede Türkiye Futbol Federasyonu’nun asıl hedefinin 2028 senesinde düzenlenmesi planlanan turnuva olacağı tahmin ediliyordu.

Bu turnuvanın ev sahipliğine dair ilk başvuru 23 Mart tarihinde yapılacak ancak Türkiye’den konuyla alakalı bir girişim veya resmi bir açıklama gelmiş değil. Bu durum da federasyonla ilgili sorgulamaları arttırıyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in her zaman çok önemsediğini belirttiği EURO2028 ile alakalı favori olanlardan birisi de Birleşik Krallık.

İlginç Tercih

İngiltere özelinde futbolun beşiği olarak değerlendirilen Birleşik Krallık, turnuvanın çok uluslu olmasına karar verilen şablonuna da bir bakıma uyuyor. Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra aralarında problem yaşasa da Birleşik Krallık ülkeleri bu turnuvaya ev sahipliği yapabilmek adına başvuru yapan ilk grup oldu. Birleşik Krallık ve İrlanda yaptığı ortak başvuruda şimdilik favori görünüyor.

Balkan ülkeleri Romanya, Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan’dan oluşan bir grup şeklinde başvuru yapmayı planlarken, İskandinav ülkelerinin ve Akdeniz’in iki ülkesi İspanya ve Portekiz’in de ortak başvuru yapacağına dair dedikodular dolaşıyor.

Türkiye, Batı ve Doğu’nun birleştiği yer olmasıyla ilgi çekici bir ülke. Aynı zamanda yabancı futbol kamuoyu da aslında Türkiye’nin bir turnuvaya ev sahipliği yapmasını önemsiyor. Bu zamana kadar Türkiye’de hiçbir uluslararası futbol organizasyonu düzenlenmedi. Şampiyonlar Ligi Finalleri Türkiye’nin en prestijli ev sahipliği yaptığı organizasyonlar.

Ancak görüldüğü kadarıyla TFF en azından bir süre daha gündemine Avrupa Şampiyonası’na almayacak. Kim bilir belki UEFA kendisi insafa gelip ülkemize bir turnuva hediye edebilir?