Türkiye’nin Hedefi 2024 Avrupa Şampiyonası

Türk futbolunun son zamanlarındaki en değerli yöneticilerinden birisi sayılan ve getirdiği yeniliklerle birlikte futbolseverlerin umutlanmasını sağlayan TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, Riva’da yer alan tesislerde Türk futboluna dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların içerisinde A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un takımın 2022 Dünya Kupası’na katılamaması durumunda da görevine son verilmeyeceğini dile getiren Altıntop, asıl hedefin 2024 Avrupa Şampiyonası olduğunu dile getirdi.

Hamit Altıntop’un Açıklamaları

Türkiye’deki futbol gündemine dair çok önemli ve çok sert ifadelerde bulunan TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, Milli Takım’ın geleceği ile alakalı olarak önemli detayları dile getirdi.

Geçmiş zamanda A Milli Takım tercihini Türkiye’den yana kullandığını açıklayan Ferdi Kadıoğlu’nun bu kararının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Altıntop, buna rağmen oyuncunun Türkçe konuşamıyor olmasını eleştirmekten çekinmedi ve kendisine bu konuda telkinlerde bulunduğunu açıkladı.

Milli Takım’da görev yapan oyuncuların saha içinde olduğu kadar saha dışında da sorumlulukları olduğunu belirten Hamit Altıntop, Türk futbolunun güncel durumuna bakıldığı zaman futbolseverlerin 4-5 sene boyunca hedeflerin küçülmesine razı olması gerektiğini söyleyerek dikkat çekti.

Almanya’yı örnek almadıklarını ve kendilerine dair bir metot oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Hamit Altıntop, antrenör müfredatından, oyuncu danışmanlığına kadar pek çok konuda beraber çalıştıkları A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’a dair detaylı açıklamalarda bulundu.

Milli Takım’ın Hedefi Avrupa Şampiyonası

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’u tercih etmelerindeki temel faktörün Alman teknik adamın iletişimi ve şeffaf tavrı olduğunu dile getiren Hamit Altıntop, Türk hocaların basın tarafından çok yıpratıldığını ve Milli Takım’ın sancılı sürecinde böylesi bir kararın daha iyi olduğunu ifade etti.

Stefan Kuntz ile birlikte orta vadeli planlarının olduğunu dile getiren TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Altıntop, Türkiye Milli Takımı’nın Mart ayında oynayacağı 2022 Dünya Kupası Eleme Maçlarının Stefan Kuntz’un geleceğini etkilemeyeceğini açıkladı.

Dünya Kupası’na katılmak istediklerini ancak asıl hedeflerinin 2024’te Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası olduğunu ifade eden Hamit Altıntop, orta vadeli hedefler belirlediklerini dile getirdi.

Bu hedefleri arasında antrenör eğitiminde mesafe kat etmek, futbol seyircilerini daha da bilgilendirmek olduğunu ve bu süreçte kolektif bir şekilde hareket etmeyi amaçladıklarını aktaran Altıntop, Milli Takım antrenör kadrosuna da eklemeler yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Alman temsilcisi Hoffenheim’da görev yapan kaleci antrenörü Michael Rechner’i antrenör kadrosuna eklemek istediklerini açıklayan Hamit Altıntop, Rechner ile 4 maç çalışıldığını hatırlattı ve bu süreçten oldukça memnun kalındığını dile getirirken, kalecilerin de 4 maçlık süreçte çalıştıkları antrenörle alakalı güzel geri dönüşler verdiğini belirtti.

Hamit Altıntop’un Türk futboluna dair yaptığı açıklamalar, futbol gündemine oturacak ve uzun süre konuşulacak cinsten.