Uzatmaların Turnuvası 2008 Avrupa Şampiyonası

Türkiye’nin 2002 Dünya Kupası’ndan sonra yaşadığı hayal kırıklıklarından sonra katıldığı 2008 Avrupa Şampiyonası, bugünün genç veya değil tüm futbolseverlerinin hatırında kalan bir turnuva oldu. Türkiye’nin unutulmaz maçlara imza attığı, evlerinde turnuvayı izleyen herkesin mutluluktan sokaklara döküldüğü turnuvada kupa Türkiye’nin müzesine gelmediyse de sanki şampiyon olunmuşçasına bir sevinç yaşanmıştı.

Türkiye’nin Mucizevi Maçları

1996 ve 2000 Avrupa Şampiyonası’na katıldıktan sonra 2004’e katılamayan Türkiye, 2008 Avrupa Şampiyonası’nda tekrar boy göstermeyi başarmıştı.

Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre’nin de bulunduğu A Grubu’nda mücadele eden Ay-Yıldızlılar, ilk maçta ikisi de sonra Türkiye’deki kulüplerde forma giyen Pepe ve Raul Meireles’in attığı gollerle Portekiz’e 2-0 mağlup olarak turnuvayı açtı.

2’inci maçında İsviçre ile karşı karşıya gelen Türkiye için bu maçın aslında turnuvanın nasıl geçeceğine dair sinyalleri veren maç olduğu sonradan anlaşıldı. Zira umutların neredeyse tükendiği bir anda 1-1 olan skoru 90+2’de 2-1’e getiren Arda Turan, Türkiye’nin başarılı mücadelesinin yolunu açmıştı.

Arda, Çek Cumhuriyeti karşısında oynanan ve 62’inci dakikası Çek Cumhuriyetinin 2-0 üstünlüğüne sahne olan maçta 75’inci dakikada tekrar sahneye çıktı ve attığı golle geri dönüşün fitilini yaktı ama 87 ve 89’da attığı gollerle hem sahadaki hem de ülkedeki herkesi mutluluğa boğan Nihat Kahveci maçın tartışılmaz yıldızıydı.

Çeyrek Final aşamasında Hırvatistan ile eşleşen Türkiye, normal süresi 0-0 biten maçta 3 dakika içinde hem geceyi hem gündüzü yaşadı. 119’da Klasnic’in attığı golle elenmenin eşiğine gelen Millilerimiz, 120+2’de Semih Şentürk’ün attığı mucizevi golle maçı penaltılara götürdü ve penaltılar sonucunda Yarı Final aşamasında Almanya’nın rakibi olmayı başardı.

Türkiye’nin 2 kere üst üste son dakikalarda kurtardığı maçlardan sonra gelen Almanya maçında ise bu sefer son dakikaları iyi geçiren takım rakip Almanya oldu. 22’de Uğur Boral’ın attığı golle öne geçen Millilerimiz, 26’da Schweinsteiger’in golüne engel olamadı. 79’da Panzerlerin efsane golcüsü Miroslav Klose attığı golle Almanya’yı öne geçirse de Semih 86’da cevap verdi ancak 90’da Philipp Lahm Almanya’ya Finali getiren golü attı ve Türkiye turnuvaya bu aşamada veda etti.

Türkiye’nin Kırılma Noktası

Bu turnuvada yakaladığı harika başarı, Türkiye Milli Takımı adına çok da ciddi bir kırılma noktası yarattı. Zira Türkiye 2012 Avrupa Şampiyonası’na katılamadı, son anda katılmayı garantilediği 2016 Avrupa Şampiyonası’nda ve üst üste katılma başarısı gösterdiği 2020 Avrupa Şampiyonası’nda büyük bir hezimet yaşadı.

O tarihten bu yana Milli Takımlar düzeyinde vatandaşlarını mutlu edebilecek bir performans sergileyemeyen Türkiye, 2022 Dünya Kupası’na katılma ihtimalini de rakiplerine bağlamış durumda ancak TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda asıl hedefin Almanya’da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Şampiyonası olduğunu dile getirdi.