2024 Avrupa Şampiyonası’nda Rusya Olacak Mı

EURO 2024’te Rusya olacak mı yoksa Avrupa Şampiyonası’ndan men mi edilecek sorusu son dönemlerin en gündem sorularından birisi. Ukrayna’ya savaş açan Rusya’nın tavrı net ve kararlı.

Dünya futbol organizasyonlarından bazıları Rusya’yı çıkartırken bazı takımlar da herhangi bir maça çıkmayacağını belirtiyor. Bu durumda EURO 2024, diğer bir adıyla Avrupa Şampiyonası’nın Rusya özelindeki yaptırımı ve kararı ne olacak merak ediliyor.

Euro 2020’de Rusya

Aslında 2020 yılında oynanması gereken EURO 2020 etkinlikleri pandeminin ardından 2021 yılında oynanmak durumunda kaldı. Bazı belli ülkelerde maçların oynandığı ve her takımın ev sahibi olamadığı EURO 2020 macerası öyle ya da böyle pandemi süreci devam ederken tamamlandı.

Turnuvanın, EURO 2020nin şampiyonu İtalya olurken ikinci takım ise İngiltere oldu. Oldukça keyifli ve heyecanı yüksek maçlar 2021 yaz ayı boyunca devam etti. Her ülkenin milli takımları en iyi oyuncu kadrosu ile sahaya çıkıp ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret etti.

Son günlerin en çok eleştirilen ülkelerinden birisi olan Rusya ise EURO 2020’de Grup B’de mücadele etti. Belçika, Danimarka ve Finlandiya ile grup maçlarına çıkan Rusya bu ülkelerin milli takımları ile mücadele etti.

Belçika’ya 3-0 ve Danimarka’ya 4-1 yenilen Rusya grupta tek Finlandiya’yı 1-0 yendi. Gruptan çıkamayan Rusya son 16 ve çeyrek finalde mücadele edemeyen Avrupa Futbol Şampiyonası’na veda etti. Çok başarılı olamayan ve etkili bir performans gösteremeyen Rusya EURO 2020’de etkisiz bir performans sergileyerek sadece grupta mücadele etti.

Avrupa Futbolunda Rusya’ya Yaptırım

2022 yılında hiç görmek istemediğimiz bir tablo ile karşı karşıyayız. Rusya Ukrayna’yı işgal ediyor. Euro 2020’de Ukrayna milli takımı C Grubu’nda mücadele etti. Hollanda karşısında 3-2 ve Avusturya karşısında 0-1 yenilen Ukrayna takımı Kuzey Makedonya’yı 2-1 yendi.

Son 16 tur kapsamında ise İsveç ile karşı karşıya gelen Ukrayna rakibini 2-1 yenerek çeyrek finale yükseldi. Ukrayna milli takımı çeyrek finalde İngiltere’ye 4-0 yenilerek EURO 2020’ye veda etmek durumunda kaldı.

Bu savaş psikolojisi ile ve daha önünü göremeyen bir takım olacak olan Ukrayna milli takımı nasıl Avrupa Futbol Şampiyonası 2024’e katılacak merak ediliyor. Savaşın etkileri Ukrayna’da her yerde ve futbol yansımaları da ne denli şiddetli olacak ilerleyen günlerde belli olacak.